
Hogyan készülnek a sissko ruhái?
Azaz hogyan kell elképzelni a teljes folyamatot?
Nekem biztos furdalná az oldalamat a kíváncsiság, vajon milyen alkotói folyamatokon mennek át az egyéni méretre készülő, rendelt női ruhák. Számtalan variáció fordulna meg a fejemben, némelyik biztos nagyon elrugaszkodna a valóságtól. :)
Nem kell semmilyen óriási konszernt a hátam mögé képzelni, ennél sokkal prózaibb a gyártási folyamat.
Szóval van a kedvenc kockás füzetem, amibe felírom az általatok megadott méreteket, ez alapján már körvonalazódik számomra az alkat. Összevetem a konfekció méretekkel, ebben a munkafázisban derül ki, hogy ki mennyire vegyes méretű. Szinte mindannyian azok vagyunk. Egy kezemen meg tudom számolni, hányszor kaptam olyan mérettartományt, ami ténylegesen megfelelt volna akár egy M-es méretnek, akár egy S-nek, vagy egy XL-nek. Ezért nem tudok a sima konfekció méretezés szerint dolgozni, és ezért van olyan sok megvett ruha, amit vásárlás után rögtön alakítani kell, hogy viselhető legyen, mert bár csípőben jó, mellben már be kell venni, vagy épp fordítva. (Ezt egy másik írásban bővebben kifejtem.)

Szóval ebből a kedvenc füzetemből nem csak a méretkülönbségek derülnek ki számomra, hanem a felhasználandó anyagmennyiség is. Amennyiben van készleten a kiválasztott színből, egyből belevetem magam az alkotás folyamatába, amennyiben nincs, megrendelem. Ez igen rövid idő szokott lenni, 1-2 munkanap.
Minden anyagot beavatok, mielőtt feldolgozom. Mit jelent ez?
A kreszcímkén megadott hőmérsékleten kétszer átöblítem az anyagot. Ettől az anyag összemegy, így szabásnál már nem kell külön arra is figyelnem, hogy rászabjam ezt a plusz bőséget. Ebben a fázisban a reaktív anyagok a felesleges színt kiengedik magukból. Még fognak, de otthon elég lesz 2X-3X átöblíteni, hogy teljesen színtelen vizet nyerjünk a ruhából. Minden esetben felhívom rá a figyelmet. Ezek a ruhák törődést igényelnek. :)

A meglévő méretek alapján a szabásmintákat a megadott méretekhez igazítom, és ezáltal szabom ki a ruha alkatrészeit. Ez a munkafázis gondolkodós része. Nagyon sok odafigyelést igényel, hogy minden kritikus ponton méretre igazítsam a ruhát. Ha nagyon kételkedem, akkor készítek egy próbavarrást a töprengős részről, hogy valóban jó lesz méretben.
Szabás után jön a munkafolyamat kellemes része, mikor összeállítom a női ruhát és teljesen készre varrom azt. Nagyon szeretem látni, ahogy alakot ölt kezeim közt a munkadarab.
A szabászbábut minden esetben felépítem a megadott méretek alapján, így bizonyosodom meg arról, hogy az egyéni méret alapján készített ruha teljesen jó lesz megrendelőjének.
A késztermékről pár fotót készítek, melyet elküldök a megrendelőnek. Csomagolom, feladom, és várom, hogy érkezzen a várvavárt visszajelzés a ruháról. :)
