
Anyagismeret - Természetes szálasanyagok - Len
Fedezzük fel a kelmék fantasztikus világát!
Elsősorban azokat az anyagokat szeretném bemutatni nektek, amelyekkel dolgozom. Ruházkodás szempontjából a lennek van a legnagyobb jelentősége. Hogy miért?
Természetes szálasanyag - Len
A len a legősibb kultúrnövényeink egyike. Őshazája valószínűleg Ázsia nyugati része. A háncsrostok közül ruházkodási szempontból a lennek van a legnagyobb jelentősége.
Egyiptomban már i.e. 3000 évvel fejlett lentermesztés folyt. Óegyiptomi képeken a len aratását, áztatását, törését ábrázolták és a sírfeltárások során talált mumiák nagy részét is lenszövetbe burkolva találták.
Európában a lentermesztés legrégebbi leletei a Genfi-tó cölöpépítményeinek feltárása során kerültek elő. Az ókori görögök a len magjából táplálékot, a rostjaiból ruhát, hálót és kötelet is készítettek. A rómaiak tunikáinak anyaga finom lenvászon volt.
A középkorban egész Európában elterjedt a len termesztése. A múlt században a gyapottermesztés korszerűsítése visszaszorította a sok kézi munkát igénylő lentermesztést.
Az első világháború után a lenaratás gépesítése, korszerűsítése a lentermelést újra gazdaságossá tette.
Több mint száz lenfajta ismeretes. A legtöbb helyen az egynyári fajtát ültetik. Érési ideje 100 - 110 nap, gyökere 70 - 80 centi hosszú, szára 60 - 120 centire is megnőhet. A sok évezred óta nemesített növény is kétféle: rostlen és maglen. A len szára adja a rostot, magja pedig az olajat. Semelyik része sem vész kárba.
Textilipari célra csak egyetlen fajtát termesztenek (Linum usitatissimum),amelyik egynyári, kék virágú.
A len nedvességfelévtele igen jó, 20% nedvességfelvételig még száraz tapintásúnak érezzük, a ruhadarabokon nem maradnak kellemetlen foltok.
A len szövet hűvös, hővezető képessége jó. Kopásállósága a pamuténál jobb, elektrosztatikus feltöltődése csekély. Rugalmatlan, nyúlása igen kicsi. Könnyen gyűrődik, ezért vasalást igényel.
Hő hatására a len a pamuthoz hasonlóan viselkedik. Ha 100 foknál nagyobb hőmérsékleten tartjuk, szakítóereje kb. 30%-al csökken, mert elveszíti nedvességtartalmát. Ha ismét nedvességet vesz fel, a nagy hőmérséklet károsító hatása megszűnik.
Meggyújtva a pamuthoz hasonlóan ég, finom szürke hamuváz marad vissza.
Miért szeretjük a lenvásznat?
- A len egy növényi rostokból felépülő, természetes anyag. Organikus, teljesen lebomlik, nem marad utána ökológiailag veszélyes hulladék.
- A len jellemző tulajdonsága, hogy antiallergén és antibakteriális, tehát megfelelő allergiások számára. A hűvös tapintás mellett jellemző rá, hogy jó a légáteresztő képessége, így forró napokon a bőr szabadon lélegezhet.
- A lent szép fénye és különösen hűvös tapintása tette közkedveltté. Nagy szíktóereje, jó színezhetősége, kopásállósága miatt különböző rendeltetésű szövetek készítésére használják.
- Finom, vékony lenbatiszt, a brüsszeli csipke fonala. A legnehezebb lenből készült áruféleségek a ponyvák, a tömlők, a hevederek, a műszaki szövetek.
- A lent csekély nyúlása teszi alkalmassá könyvkötőfonal, zsinór és cipővarró cérna készítésére.
- A lenből legnagyobb mennyiségben háztartási textíliák, asztalkendők, törlők, lepedővásznak, nyugágyvásznak és ruhaanyagok készülnek. A len ágyneműben való alvás mélyebb alvást nyújt, ami gyorsabb regenerációt és jobb minőségű pihenést biztosít.
- Készülnek belőle még férfi és női ruhaszövetek, bútorhuzatok és kárpitoskellékek, szűrőszövetek, tűzoltótömlők is.
A lent a pamut mellett keverik mesterséges szálakkal is, mint például a poliészter. Így rugalmas, formatartó szöveteket nyernek.